Aktualności

Praktyczne informacje o węglu i kopalniach

Praktyczne informacje o węglu i kopalniach

19/09

 Poza węglem z polskich kopalń na rynku są dostępne węgle importowane głównie z Rosji i Czech. Chciałabym Państwu przybliżyć na co zwracać uwagę przy wyborze danego węgla i jak w ogóle odnaleźć się w gąszczu tych parametrów takich jak: uziarnienie, wartość opałowa, zawartość popiołu, siarki i wilgoci.

 1. UZIARNIENIE, czyli rozmiar węgla :

  - kostka (6-20 cm)

  - orzech (4-8 cm)

  - groszek (1,6- 3 cm)

  - ekogroszek (0,8- 2,5 cm)

  - miał (0-2,5 cm)

  Dobór uziarnienia dobieramy zgodnie ze specyfikacją pieca jaką zaleca nam producent, jeżeli piec pozwala na zastosowanie dowolnej granulacji, wybór należy do klienta.

  Pamiętajmy że w każdym sortymencie węgla dozwolona jest pewna ilość podziarna tzw. miału. U nas przed załadunkiem zawsze węgiel przesiewamy, tak aby dostarczony węgiel zawierał jak najmniej miału.

 2. WARTOŚC OPAŁOWA, podawana w MJ/kg (mega Joulach na kilogram)

  - węgiel kamienny wysokokaloryczny (25-30 MJ/kg)

  - węgiel kamienny średniokaloryczny (20-25 MJ/kg)

  - węgiel kamienny niskokaloryczny (17-19 MJ/kg)

  - węgiel brunatny z polskich kopalń (około 10 MJ/kg)

  Nieuczciwy sprzedawcy często podają ciepło spalania które nie jest równoznaczne z wartością opałową i jest zawsze wyższe. Wartość opałową węgla również dobieramy

  wg. zaleceń producenta pieca.

 3. ZAWARTOŚĆ POPIOŁU

  Zawartość popiołu informuje nas ile popiołu pozostanie w piecu po spaleniu węgla. Procentowo waha się od 4% dla najlepszych pod tym względem węgli, poprzez 6-12 % do nawet ponad 20 % dla węgli z kopalń odkrywkowych. Im więcej popiołu pozostaje po spaleniu węgla w piecu tym więcej czasu musimy poświęcić na jego uprzątnięcie i utylizację.

 4. WILGOĆ

  Każdy węgiel ma w swoim naturalnym składzie wodę, jeśli wilgoci nie jest wystarczająco to płomień jest słabszy a przez co proces spalania byłby mniej efektywny.

Wstecz